טיפול בחרדה

 

הדרך השגויה להתמודדות עם חרדות

כשמגיעות אליך חרדות, אתה נלחץ. אתה לא יודע מה לעשות. ואתה רק רוצה שהן ילכו ממך כמה שיותר מהר.

מסיבה זאת, ככל הנראה אתה "נלחם" בחרדות. אתה מנסה להעיף אותן / לגרש אותן / באופן פנימי לערוך מאבק נגדן. קצת קשה לי להסביר במילים למה אני מתכוון, אך אני חושב שאתה מבין את כוונתי.

אתה מגיב כך לחרדה כי אתה רוצה שהיא תשתחרר ממך כמה שיותר מהר, ובאופן אוטומטי המח שלך מעריך שזאת הדרך הנכונה לעשות זאת.

אך האמת היא, שצורת התמודדות זאת היא ההפך מצורת ההתמודדות שבאמת תעזור לחרדות ללכת מהר יותר. וזה מהסיבה שפשוט אי אפשר באמת "להלחם בחרדות". חרדות מופעלות על ידי מערכת ההישרדות שלך, ואין דרך להלחם בתגובה אינסטקטיבית קדומה זאת.

מלחמה בחרדות זה כמו להלחם בפחד האופף אותך כאשר לדוגמא תראה נחש ארסי ענקי מולך בחדר סגור. אין דרך "להלחם" בפחד מסוג זה, נכון? אתה לא יכול "באופן פנימי" להגיד לכזה פחד פשוט "ללכת". כך גם עם החרדה - אתה לא יכול באופן פנימי לשכך אותה.

הדרך הנכונה להתמודדות עם חרדות

הדרך שבה אתה צריך להתמודד עם החרדות היא לא להלחם בהן. אלא - לחוות אותן.

הכוונה ב"לחוות אותן" זה למה שאתה עושה כשאתה למשל צמא או רעב. כשאתה צמא, אתה לא "עושה" כלום. אתה "פשוט צמא". כשאתה רעב, אתה "פשוט רעב".

כך גם עם החרדות. תן להן להיות, וזהו. אל תנסה להלחם בהן.

אם תתנהג כך כשבאות אליך חרדות, החרדות ילכו במהירות רבה יותר מאשר אם תלחם בהן. מלחמה בחרדות מוסיפה לבלבול הפנימי המתרחש במערכת ההישרדות וגורמת להעצמת התחושות, ואילו אם לא תלחם בתחושות, הן ילכו בזמן מהר יותר.

כנראה שכרגע אתה רגיל לצורת ההתמודדות של מלחמה בחרדות. כדי לעשות את השינוי לצורת ההתמודדות החדשה, ייתכן ויקח לך זמן להתרגל ולהטמיע את השינוי. אך מהפעם הבאה שאתה חש חרדה, פשוט תן להן להיות ואל תלחם בהן. תפעל כך שוב ושוב, ובשלב מסויים, צורת תגובה זו תוכל להפוך להיות אוטומטית אצלך. דבר זה יעזור לך בצורה משמעותית להיות "מעל" החרדות ויגרום לחרדות להופיע פחות יותר ולזמן קצר יותר.