טיפול בחרדה

 

האם כדורים יעילים בשביל לטפל בחרדות?

במקרים מסויימים אדם יהיה מוכרח לקחת כדורים. כמו לדוגמא אדם הנמצא במצב אקוטי, שיצטרך כדורים כדי להירגע.

מקרה אחר של אדם שיצטרך לקחת כדורים הוא אדם הרוצה למצוא מטפל שיעזור לו עם החרדות, אך מצבו מקשה עליו לגייס את הכוחות ליזום תהליך זה. במקרה כזה, כדורים יוכלו לעזור לו לאזן את מצבו בשביל שיוכל לעשות את החיפוש למציאת מטפל.

אם אתה בוחר לקחת כדורים, הנה מספר שאלות שכדאי שתשאל את הרופא הרושם לך אותם:

  • האם לקיחת הכדורים תעזור לי להתמודד עם החרדות? 
  • מהן תופעות הלוואי של הכדורים? 
  • האם יש מאכלים או משקאות שאצטרך להמנע מהם? 
  • האם אני צריך להמנע מלקיחת כדורים אחרים בזמן שאני לוקח את הכדורים נגד חרדה? 
  • למשך כמה זמן אצטרך לקחת את הכדורים האלו? 
  • האם יהיה לי קל להפסיק את השימוש בהם? 
  • האם החרדות שלי יחזרו כאשר אפסיק לקחת את הכדורים? 

אם אתה לא במצב אקוטי או עם הרצון לאזן את מצבך, ואתה רוצה לקחת כדורים כצורת התמודדות עם החרדות, מתוך הנחה שהם "ירפאו" לך את החרדות, צר לי לאכזב אותך.
אמנם כדורים יכולים לתת מענה זמני לחרדות או להעניק הקלה, אך הם לא יפסיקו את החרדות, הם לא "ירפאו אותם".

דרך אגב, גם לקיחת כדורים לא מבטיחה את ההקלה המיוחלת לסימפטומים של החרדות. שים לב לציטוט הבא מתוך ויקיפדיה, האונציקלופדיה החופשית:

"שימוש בנוגדי דיכאון (כגון תרופות משפחת ה-SSRI) מקובל כיום לטיפול בהפרעות חרדה שונות אף שבמקרים רבים תרופות אלה אינן יעילות. גם בנזודיאזפינים נלקחים כטיפול לחרדה. השפעתם קצרת טווח והם נחשבים ליעילים אבל בשימוש ממושך השפעתם נחלשת והם עלולים לגרום להתמכרות".

אין כוונתי בציטוט זה לומר שאני שולל לקיחת תרופות בכל מצב, אלא רק להדגים את העובדה שאין הם משפיעים על כל האנשים באותה המידה. 

הכדורים השונים לא יכולים להגיע אל החלק במח האחראי על "הפעלת" החרדות. שום כדור לא יכול להגיע בדיוק לנתיב העצבי במח האחראי לחרדות ו"להשתלט" עליו.

חרדות הן דרך של התת-מודע לומר לך שהוא רואה אירועים מסויימים כמסוכנים לך. הדרך להפסיק את החרדות הוא לגשת לתת מודע ולשחרר את המידע המוטעה הזה. אי אפשר "לעקוף" את התהליך הזה על ידי אמצעים מלאכותיים כמו כדורים.

לקיחת כדורים היא כמו התזת מים על להבות גזייה, אמנם הלהבות ידעכו. אך מכיוון שלא התזת מים על המקור של הלהבות, ברגע שתזיז את הצינור, להבות האש יחזרו.
כך גם בכדורים
, במקרה הטוב הם נותנים מענה זמני לחרדות, אך הם לא נוגעים בשורש החרדות וממילא לא מרפאים אותם.